Kā taisa laša rolmopšus (marinēts lasis)?
Armijas laikos čomam no Limbažu puses senči zvejnieki atsūtīja paciņu, kurā bija arī līdz tam man neredzēta lieta- marinēts lasis. Tas bij dasis fantastiš!... Diemžēl pašam nekad tāds nesanāk,.goglis ar klusē,.. un nav paziņās jūras vilku..JurisK (2015-04-24 13:03) No lasha neesmu taisiijis, bet gan no cita lashveidiigaa - siigas. Saliek traukaa videeji lielus gabalinjus ar garshvielaam, saali peec garshas labaak pievienot marinaadei. Uztaisa marinaadi - saals pret cukuru apm.2:1, karstai pievieno etikji, un karstu lej zivij virsuu. Peec dienas, max divaam eedams. Jo plaanaaki gabalinji, jo aatraak iemarineesies - tur nu jaapaeksperimentee, bet apm. 1.5 -2cm vajadzeetu buut labiem diezgan. Taa pat var marineet arii svaigas renjgjes, principaa jebkuru treknaaku zivi.
euromens (2015-04-24 13:25) 1 Sāc ar to, ka nopērc svaigu lasi no zvejniekiem, nevis dažus mēnešus saldētu no Rimi
JurisK (2015-04-24 14:10) 1 Rimi nepārdod saldētus lašus - tie ir atdzesēti ledū, ja viss godīgi, tad ne vecāki par 2 nedēļām. Latvijā lašus faktiski vairs nezvejo, ja neskaita nārstiniekus un pēcnārsta - tieši pēcnārsta laši tagad būs nopērkami kā vietejie ekoloģiski tīrie - reti sīksti un bezgaršīgi. Varbūt ar ekoloģiskāki, nekā makslīgi audzētie, toties ēdami tikai ceptā vai varītā veidā, nu vēl marinēti.
Oigens (2015-04-24 14:38) Klasiskā marināde- cukurs, sāls (2:1), etiķis (var jebkuru, arī ābolu, vīnogu, u.c., ja labāk garšo), lauru lapas, pipari, garšvielas pēc gaumes(krustnagliņas, kanēlis un citi liberiņi), ripiņās sagriezti sīpoli, ūdens. Visu to uzvārīt un pavārīt kādas 3 min. un pārliet ar to lasi un atstāt uz kādu stundu ledusskapī. Var jau būt vēl visādi varianti, bet to ir daudz un dažādi, nogursi rakstīdams un nav ne jausmas, kurš Tavā gadījumā bijis tas pareizais.
Noodles (2015-04-24 20:13)
5
Lasi šādi necūkāju, bet ļoti līdzīga no zvejniekiem dabūta recepte aplam ģeld vimbām (un iznīdē sīkās asakas!):
1. Apsālīt gabaliņos sagriezto zivi ar pliku rupjo sāli - bez jebkādiem cukuriem! Uz diennakti ielikt vēsumā zem sloga.
2. Uzvārīt nesāļu marinādi (vot te parādās cukurs!) pēc savas garšas, verdošu pārliet sašeibotiem sīpoļiem. Atstāt līdz rītam, lai atdziest. Iesaku paeksperimentēt ar sinepju sēkliņām, mārrutka sakni, ingveru un dillēm/ķimenēm. Ja patīk ķilavu garša, var arī lietot lauru lapas, piparus un kreicnagliņas. Marinādei jābūt niknākai, kā gribētos sagaršot gala produktā. No pipariem lietoju čili, savukārt vismaz pusi etiķa aizvietotu ar balto skābuļvīnu. Var pažākstīties ar citronu un laima sulu, lai gan, manuprāt, mārrutks ar lasi sader labāk.
3. Nākamajā dienā saliek traukā kārtām zivi un iemarinētos sīpolus, pārlej ar atdzesēto auksto marinādi.
Ēdams pēc 2-24h, atkarībā no gabaliņu/šķēlīšu biezuma.
VIZUAALAAmaaksla (2015-04-24 22:13)
2
Lasi var ēst arī nemarinētu. Un- ja uzlej karstu marinādi-kā Jurim--nu- diez kas tur nabūz.
Marinādei uz zivs jānokļūst atdzesētai.
Bet- lasis un sīga ir svaigi garšīgāki--ar garšvielām, zaļumiem, utt. Arī sālīt lasi----tas ir un paliek bezgaumīgi.
_v_ (2015-04-25 11:58) 2 ..es protams saprotu, kad , lasi var saaliit, tureet svaigu, suutiit par miera suutni uz Liibiju, un moz pat preceet,.. tas viss ir briiniskjiigi!,.bet,.. es eedu marineetu lasi, un garshoja kolosaali,. un taatad ir cilveeki,kas to dara un maak dariit,.. taadus tad ar es mekleeju..